А чи тільки рубаємо? І як відновлюємо…

 В літку відповідальній період для лісівників усієї України і ДП «Станично-Луганське ДЛМГ» не є виключенням. Адже триває пожежонебезпечний період і лісівники знаходяться у постійній готовності до ліквідації загорянь, проводять цілий комплекс протипожежної профілактики. Але не всі знають, що крім того в цей час вони проводять і лісокультурні роботи – а саме підготовку ґрунту під садіння лісу у 2020 році. Так створення лісу починається, ще за рік до його садіння.
Лісничий Малинівського лісництва ДП «Станично-Луганського ДЛМГ» розповів про тонкощі такої роботи:
– Обробіток ґрунту є однією з основних умов приживлення, збереження і росту лісових насаджень. На землях, що підлягають залісенню, за рік до посадки, проводять часткову підготовку ґрунту під лісові культури, методом прокладання борозн агрегатом РН-60. Відстань між центрами борозн залежить від обраної схеми посадки і становить 2,5 або 3,0 метри.            
А де ж взяти сіянці? Вони теж вирощуються лісівниками на лісових розсадниках. Але й це не справа одного дня. Бо ж потрібно зібрати шишки, переробити їх в шишкосушарці – відділити насіння. Турботливо вирощувати цілий рік, а той два- бо не завжди за рік вдається отримати стандартні сіянці, які добре перенесуть пересадку. І скільки технологій треба дотриматись, щоб отримати здорові, якісні сіянці: по перше насіння повинно бути місцеве – адаптоване під кліматичні умови, якісно підготувати ґрунт під посів- зорати, боронувати, маркувати площу; обробити насіння фунгіцидами – оскільки хвойні породи схильні до грибкових захворювань; висіяти з додержанням оптимальних густоти сівби та глибини загортання, а потім дуже турботливо плекати – прополювати від бур’янів, притіняти від палючого сонця, обробляти від шкідників та хвороб, зрошувати.
А вже наступного року навесні на підготовлену площу висаджують молоді сіянці, турботливо вирощені на розсадниках Малинівського лісництва.
Саме дотримання всіх вимог агротехніки створення лісових культур, наголошують лісівники, від посіву насіння до висадки сіянців та правильність проведення підготовки ґрунту запорука успішного вирощення молодого лісу.
Але на цьому процес створення лісу не закінчується, адже за висадженими сіянцями протягом кількох років турботливо доглядають: проводять механічні догляди, щоб знищити бур’яни, обробляють від шкідників. Потім у визначені строки проводять рубки догляду- освітлення, прочистка, прорідження. В літературі зазначається, що в сухих степових умовах ліс стає справжнім тільки через 25-30 років та й то не завжди. Як бачите створення лісу – справа не тільки довготривала, а й яка вимагає значних матеріальних та трудових ресурсів.
Чи багато лісу ми садимо? І навіщо взагалі рубимо? Питання риторичні. Лісництво проводить лісокультурну діяльність у двох напрямках – лісорозведення та лісовідновлення. Лісорозведення – це створення лісів захисних там де їх не було – на землях непридатних для ведення сільського господарства, деградованих, малопродуктивних землях, а також на галявинах, пустирях та рекультивованих землях. А лісовідновлення – це відновлення лісу на землях на яких ліс загинув внаслідок стихійного лиха, техногенних факторів тощо. Тобто ми і відновлюємо загиблі ліси і збільшуємо площу лісів.
Основними причинами загибелі лісу – є лісові пожежі, які виникають з різних причин. Починаючи з 2014 р. до основних причин виникнення пожеж у лісових насадженнях лісництва додалась ще одна – бойові дії в зоні АТО (ООС). Внаслідок бойових дій значна площа лісових насаджень лісництва знищена, пошкоджена лісовими пожежами Ці насадження вимагають відновлення: проведення першочергових заходів по очищенню площ – проведення рубок загиблого лісу та залісненню для збереження та відновлення екологічного балансу регіону.
 І починаючі з 2015 року найважливішим завданням як Малинівського лісництва так і інших структурних підрозділів ДП «Станично-Луганське ДЛМГ» є лісовідновлення – посадка сіянців на площах, які загинули від пожеж та пошкоджень від обстрілів. Але щоб посадити новий ліс на місці загиблого, потрібно підготувати площу – розчистити від згорілих або всохлих внаслідок пожеж дерев, а вже потім провести підготовку ґрунту про яку ми розповідали на початку. Тому і проводяться зараз значні обсяги суцільних санітарних рубок у лісництві, адже щоб відновити ліс спочатку потрібно прибрати мертвий. Так у 2018 році Малинівським лісництвом відновлено 61 га лісу, у 2019 році – 70 га і вже підготовлено ґрунт на площі 40 га під лісовідновлення у 2020 році і приблизно такі ж об’єми по іншим лісництвам підприємства. Малинівське лісництво намагається якомога швидше відновити втрачені ліси, докладає всі зусилля, в межах наявних матеріальних та трудових ресурсів.

 

Трудовий колектив
Малинівського лісництва