ВІД ЛІСНИЧОГО – ДО ДЕРЖАВОТВОРЦЯ

У Кремінній налічується декілька пам’ятних дошок, присвячених визначним подіям і видатним особистостям. Одна з них розміщена на фасаді адміністративної будівлі Кремінського лісомисливського господарства по вулиці Хвойній. Встановлена вона була у 2007 році на честь Микити Юхимовича Шаповала. На дошці – текст: «З 1898 по 1900 рік в Кремінній у Новоглухівській державній лісовій школі навчався Микита Юхимович Шаповал – визначний український громадський та політичний діяч, публіцист, поет і соціолог, співавтор ІV Універсалу. Навчання в лісовій школі стало базовою основою в його подальшій діяльності в якості директора Департаменту Лісових справ у складі уряду Української Народної Республіки».

  Народився Микита Шаповал зовсім поруч з Кремінною – в селі Серебрянка Бахмутського повіту, що по той бік Сіверського Дінця. Його дід по лінії матері, Самоткаленко, жив у Кремінній, працював у лісі – в Ново-Глухівському лісництві. Якийсь час сім’я Шаповалів жила у Кремінній. Батько працював у мірошника, а маленький Микита навчався у місцевій церковно-парафіяльній школі. Доля кидала сім’ю по різних куточках Донбасу. А коли постало питання, де Микиті навчатися далі – на штейгера в Лисичанську чи в Ново-Глухівській лісовій школі, – то він вирішив піти по дідових стопах і стати лісівником. До лісової школи хлопець був зарахований на «повний казенний кошт». Навчався Микита у лісовій школі два роки – з 1898 по 1900. У своїх спогадах Шаповал писав, що навчання в школі відкрило для нього «новий світ». Під час навчання він ґрунтовно засвоїв теоретичні знання з лісівництва, передбачені програмою практичні навички. Крім того, Кремінна стала для Микити гарним підґрунтям для вивчення української мови. Він згадував: «Весну й літо проводив у лісі з робітниками – хлопцями й дівчатами, розмовляв переважно лише по-українському і навчався всім таємницям нашої мови». Закінчив Шаповал школу з відзнакою і отримав професію лісівника, яку називав головною спеціальністю свого життя.

А одержані в лісовій школі знання Микита Юхимович сповна застосував під час роботи в Маяцькому лісництві, що неподалік Слов’янська, а також, коли працював на Харківщині, Полтавщині, Чернігівщині. Він двічі обирався делегатом сільськогосподарських з’їздів, головою Всеукраїнської лісової спілки, а пізніше – призначався директором Лісового департаменту в Міністерстві земельних справ. Він працював в уряді Української Народної Республіки, був співавтором IV Універсалу про незалежність України.

Хто знає, може у Кремінському лісі й досі ростуть дерева, посаджені Микитою Шаповалом. А поруч з ними шумлять зеленими вітами тисячі гектарів нових лісів, вирощених дбайливими руками сучасних лісівників.

 

С. ОМЕЛЬЧЕНКО,

інженер з охорони та захисту лісу ДП «Кремінське ЛМГ».